AJAX NEDİR?

AJAX NEDİR?

Ajax, “Asynchronous JavaScript and XML” (Türkçe: Eşzamansız JavaScript ve XML) anlamına gelen ve bir çok programlama dili ile uyumlu çalışan bir tekniktir. Peki ama Ajax Nedir? Amaç; bütün sayfayı kullanıcıya tekrar yükletmeden, sadece gerekli olan veriyi dinamik olarak ekrana getirmek veya sunucuya veri göndermektir. Örneğin iletişim formu doldurulduğunda sadece datayı göndererek o bölüme sonucu yazdırmak için kullanılabilir.

Ajax hemen hemen her web projesinde kullanılabilir ancak desteklemeyen tarayıcılar içinde bir versiyon oluşturulması gerekir. Gelişmiş arama motorları ajax içeriğini okuyabilirken bazıları kaynak kodlarında gözükmeyen bu içeriği okuyamaz.

Sadece istenen kısmın yüklenmesi hız açısından bir avantajken, kodların kullanıcı bilgisayarı tarafından yorumlanması sebebiyle yavaş bilgisayarlar sorun yaşamaktadır. Ajaxı kullanmak ana web programlarının yanı sıra iyi bir javascript bilgisi gerektirmektedir.

Ajax yapısı sizi bir çok kod satırından kurtarabilirken bazı işlerde daha çok kod yazılması gerekebilir. Yapılan işlerde neyin gerekli olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

En sık kullanıldığı yerler:

İl, ilçe seçimi
İletişim formu gönderirken
Bir bilginin kayıtlı olup olmadığı kontrol etmek (kullanıcı adı gibi)
Ürün veya yazı listeleme, sayfalama
Aramalar otomatik tamamlama veya sonuçları anında görüntüleme
Yorum gönderme, beğenme, popup için içerik getirme

gibi ve bir çok alanda daha kullanılabilir.

Sizde web sitenizi ajax teknolojisi ile geliştirmek istiyorsanız bizi arayın.