JQUERY NEDİR?

JQUERY NEDİR?

Jquery Nedir?

Bu makaleyi paylaşın!

Jquery uygulama olarak bir javascript kütüphanesi olarak kullanılır. Web sayfalarında bu teknoloji ile slaytlar, foto galeriler, tab menüler hazırlamak mümkündür. Sayfalarda açılan pencereler için bu uygulama ile yapılan işlemler sonucunda etkili sonuçlar elde edilmektedir. Hem javaScript hem de ajax veya efekt kütüphanesi olarak kullanılabilen bir uygulamadır. Uygulamayı kullanmak isteyenler bilgisayarına indirerek rahatlıkla işlemleri bu uygulama üzerinden yapabilirler. Uygulama internet üzerinden indirildikten sonra bu şekilde web sayfası için gerekli olan işlemler uygulama üzerinden yapılarak sonuç elde edilebilir. Jquery nedir? Bilmeyenler için yazının devamında açıklamalara devam edilecek. Çok geniş kullanıcı kitlesi olan bu uygulamayı kullanmak için bilgisi olmayanlar indirme işleminin ardından gerek komutları öğrenerek işlem yapabilirler. İnternet üzerinden sürüm yüklemesi yapıldıktan sonra kurulumu yapılarak kullanımı mümkündür. Uygulamayı indirdiyseniz artık onu kullanma aşamasına gelinmiş demektir. Jquery tek bir dosya halinde hazırlandığından indirme işlemi bittikten sonra karşınıza tek bir dosya çıkar. Bu dosyanın web sayfasına dahil edilmesi halinde işlem yapılmaya başlanabilir. Bu işlemin ardından artık kullanılmaya başlanacak aşamaya gelinmiş olunacağından jquery’nin sağladığı imkanlarda yararlanarak işlemler yapılmaya devam edilebilir. Bu uygulama basit kullanım sağladığından işlemler kolayca yapılabilir.

Jquery nedir? Diye merak edenler için bu uygulama hakkında bazı bilgiler yazı da yer almaktadır. Jquery’nin oldukça basit bir kullanımı olması onun rahatça kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Uygulama üzerinden yapmak istediğiniz işlemleri çoğu zaman tek satırda bile halledebilirsiniz. Bu uygulama ile web sayfanızdaki div etiketlerini $ kodu ile yakala imkanınız bulunmaktadır. Jquery’nin Sihri adı ile belirlenen bu özellik sayesinde çok daha kısa kodlar yapılarak işlem yapılabilir. Uygulama içerisinde bulunan metotları birbirine zincirleyerek bu şekilde tek satır içinde birden fazla işlem yapılabilir. jQuery’nin bir başka özelliği de eklentileri ile işlem yapma imkanı sağlamasıdır. Bu eklentiler geliştirilmiş kod parçacıkları olarak tanımlanabilir. Belli görevleri yapmak amacı ile kullanılabilirler. Pek çok farklı eklenti ile işlemler daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için yapılacak işleme göre eklenti seçilmesi yeterli olacaktır. Web sayfasına eklenmek istenen her ayrı seçenek için aynı şekilde eklentiler bölümünden farklı seçimler yapılarak daha hızlı ve kolayca işlemler yapılabilir. Bu uygulama özellikleri ile sizlere kolay işlem yapmanın yanı sıra istediğiniz gibi işlemleri yönetmeniz konusunda da yardımcı olmaktadır.

Jquery nedir? Bilmeyen veya daha önce bu uygulamayı kullanmayanlar bu konuda ilk olarak uygulamayı bilgisayarlarına indirmeleri gerekir. Uygulama içerisinde farklı özellikler olduğundan bu şekilde daha rahat ve kolayca kullanım imkanı sağlayacaktır. Uygulama özellikleri arasında bulunan uyumluluk özelliği sayesinde bu uygulama şu anda en sık kullanılan web tarayıcıları için tercih edilen ve çalışan bir seçenektir. Bu sayede istenilen her tarayıcı ile rahatlıkla kullanılabilir. uyumluluk özelliği sayesinde Prototype.js gibi farklı kütüphanelerle birlikte uyumlu bir şekilde kullanılabilir. aynı zamanda efektler özelliği sayesinde bu konuda bir kütüphane olarak kullanılabiliyor. İçerisinde sıkça tercih edilen efektleri barındırarak sizlere bu konuda kullanma kolaylığı sağlıyor. Uygulama içerisinde bulunan fadeOut efekte istenilen bir nesnenin görünürlüğünü azaltılabilir. Bunun dışında show efekti ile daha önceden gizlenmiş olan bir nesne yeniden görünür hale getirilebilir. Bu efektleri kullanmak oldukça basit olduğundan uygulama içinde istenildiği gibi efektler ile daha hızlı işlemler yapılarak daha kısa sürede istenildiği gibi sonuçlar elde edilebilir. Bunların dışında tercih edilebilecek daha farklı kullanım imkanı sağlayan efekt seçenekleri de uygulama içerisinde bulunmaktadır.