DOMAİN (ALAN ADI) NEDİR ?

DOMAİN (ALAN ADI) NEDİR ?

 İnternet üzerinden yayın yapan birçok sitenin rakam ya da harfler ile temsil edildiği sisteme domain (Alan adı) denir. İnternet üzerinden insanlara ulaşan her türlü sitenin bir alan adı olmalıdır. Hatta birçok site bu isimleri ile bilinir ve farklı arama motorlarında bu isimleri ile aranarak giriş yapılır. Bu şekilde bilinen domainler bir hosting hizmeti ile bağlantı kurarak her hangi bir IP üzerinden internette yayına başlar. Domain yani alan adlarının önemini şöyle anlatmak gerekirse eğer bir internet sitesinin alan adı yok ise o zaman sadece IP adresleri üzerinden giriş yapılabilir ki bu da oldukça karışık ve pek de tercih edilmeyen bir sistemdir. Daha açıklamalı olarak birçok farklı rakamdan oluşmuş olan IP adreslerinin tek tek girilmesi gerekir.

 Domainin Önemi

            Her bir domain aslına bakılırsa bir internet sitesinin nasıl tanınacağını gösterir. Satın alınacak olan bir alan adı her ticari kuruluşun kimliği halini alır. Bu yüzden seçilecek olan bir domain kolay, çok çabuk hatırlanabilir ve sisteme uygun olmasının büyük bir önem vardır. Eğer bir site kurma düşüncesi olan ve ürün satışlarını ya da hizmetlerini en doğru şekilde insanlara sunup firmasını internet dünyasında da tanıtmak amacında olan kişiler var ise o zaman vakit kaybetmeden kendi markası ne ise onun ismini alması oldukça gereklidir.

            Bu tür bir işlem için geç kalan birçok şirket daha sonra gereğinden fazla bir miktarda ücret ödeyerek bu isimleri almak zorunda kalabilmektedirler. Hatta istediği isimleri alamayıp onun yerine gönüllerine pek yatmayan bazı isimleri satın almak zorunda bile kalabilmektedirler. İster ticari olsun istese de farklı amaçlar güden her türlü internet sitesi için en doğru insanlara ulaşmanın ve arama motorlarında üst sıralara çıkmanın en doğru yollarından biri deyim yerindeyse nokta atışı bir domain, yani alan adı bulup satın almaktır.

 Domain (Alan Adı) Seçimi

            Bir nevi internete bağlanma köprüsü olan IP adreslerinin diğer telaffuz şekli olarak bilinen domain çeşitleri hem sitelerin en doğru insanlara ulaşma noktasında hem de bu siteleri bulma aşamasında insanların tüm zorlukları bir kenara atmasına yardımcı olan akılda kalıcı isimlerden seçilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda uzun olmamalı ve hatırlaması, dile çabuk dolanması gereken isimler olmalıdır. Bu sayede diğer rakip sitelere göre çok daha fazla insanın siteyi ziyaret etmesine olanak tanınabilir.

            Eğer bir ürün satışı yapılıyor ise ya da bir hizmet aktarımı var ise bu durum hangi sektör içerisinde ise ona bağlı bir domain çok daha fazla müşteri potansiyeli anlamına gelir. Bu da duruma paralel olarak siteye ayrı bir tanınmışlık ve prestij kazandırır. Tüm bu sistemler ise yani IP adresi ile domain arasındaki köprüyü kuran ise DNS ayarlarıdır. Daha doğrusu (Domain Name System) alan adı isimlendirme sistemi ile bilgisayarın hangi IP adresine bağlı olduğu anlaşılır ve istenilen yere kolay bir şekilde ulaşılır.

 Türkçe Karakter Domain İsimleri

            Bu sistem domain isimleri olarak Türkçe karakterleri kullanabilme olarak bilinmektedir. Bu sistem bünyesi içerisinde ş,ğ,ı,ç,ö,ü gibi yabancı dilde kabul edilmeyen fakat Türkçede bulunan birçok harfi birbirinden değişik alan adlarında kullanma olanağı sunmaktadır. Dünyanın her yerinde Türkçe dil desteği yüklenmiş olan bir bilgisayar ile kullanılabilen bu hizmet içerisinde şu an için mail sistemlerinde geçerliği bulunmamaktadır. Ticari ya da daha farklı birçok amaç için kurulan siteler için yapılacak ile şey en doğru bir alan adının bulunması gerektiği unutulmamalıdır.