E-TİCARETTE SEO İÇİN 8 İPUCU

E-TİCARETTE SEO İÇİN 8 İPUCU

E-Ticarette SEO İçin 8 İpucu

E-ticaret girişimlerinde en önemli gelir kaynaklarından birisi organik arama trafiği. Bu trafiği daha doğru kullanıcılar tarafından çekebilmek için en başta yapılması gereken 8 adımı sizler için derledik.

  1. CANONICAL URL

Aynı içeriklerin birden fazla url ile ulaşımında kullanılarak, sitenizi koruma altına alabileceğiniz SEO uyumlu bir etiket olan Canonical Url; aynı zamanda benzer içerik ve link bazlı benzerliklerin de önüne geçmenin bir yoludur.

  1. SİTE HIZI

Site hızı, Google algoritması için kritik bir sıralama faktörüdür. Bu en az Google kadar kullanıcıların da tercihlerini etkileyen bir detaydır. Bu sebeple, site hızınızın kontrolünün sağlanmasına özen göstermelisiniz. Sitenizin 5 saniye içerisinde açılması önerilir.

  1. MOBİL OPTİMiZASYON

Bir diğer kritik sıralama faktörüdür. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, bu durum arama sıralamanızı olumsuz olarak etkileyebilir. Ortalama bir yetişkinin sosyal medya ve web sitelerde zamanının %51’ini geçirdiğini, bu zamanın da mobil ortamda geçtiğini var sayarsak, önemi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

  1. SİTE HATALARI

Site hatalarını minimum düzeyde tutmak için Web Yöneticisi araçlarına sürekli göz atın. Site hataları, kırık bağlantıları, dizine eklenmeyen 404 sayfaları veya site haritası dosyasındaki hataları gözden kaçırmamaya dikkat edin.

  1. MÜŞTERİ DEĞERLENDİRMELERİ

Müşterilerin ürünlerinizi incelemesinin bir yolunu bulmanız ve sunmanız çok önemlidir. Seçtiğiniz e-ticaret platformuna bağlı olarak, inceleme uygulamaları veya uzantıları yüklemek gibi bir dizi kolaylıklar var. Örneğin, Bigcommerce Enterprise’ı kullanıyorsanız, kendi uygulama mağazasında yüzlerce uygulamaya erişebilirsiniz. İşte başlamanız için  bir uygulama listesinin ilk maddesi! Ayrıca, ürün incelemelerinizin ve yıldızlarınızın arama motoru sonuç sayfalarında görünmesi için doğru dili kullandığınızdan emin olun.

  1. ZENGİN SNIPPET’LERİ ETKİNLEŞTİRMEK İÇİN İŞARETLEMEYİ KULLANIN

Bir e-tailer olarak, arama motorlarına fiyat, stok durumu ve değerlendirme dereceleri gibi arama sayfasında görünecek ayrıntılı ürün bilgileri verebilirsiniz. Bu ayrıntı seviyesinin, tıklamalar ve sonuç olarak sayfanıza gelen ziyaretçileri cezbettiği kanıtlanmıştır.

  1. İÇERİK

Bu çok büyük bir kategori (ve hepsi birlikte ayrı bir yazı konusu ) olup, özellikle iki ana alana odaklanmak isteriz:

  1. Ürün açıklamaları, genellikle bir e-ticaret varlığı bulunan üreticilerin ürünlerini satan e-postalayıcılar için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Kendinizi rakiplerinden ayırmak için, ürünün psikolojisine odaklanın. Neden birisi bu ürünü satın alsın? Üreticinin sunduğu genel ayrıntılardan fazlasını verin.
  2. İçerik perspektifinden, kategori sayfalarını tek tek ana sayfalar olarak kullanın. Bu, daha geniş bir içerik hissi, biraz daha geniş terimler ve benzeri ürünler için merkezi bir odak sağlayacaktır.

 

  1. SİTE ARAMA

Belirli bir SEO taktiği değilken, insanların aradıklarını kolayca bulabilmeleri ve ürünleriniz/hizmetleriniz için nasıl arama yaptıklarını öğrenmek için site aramasını kullanması önem taşımaktadır. Yüksek dahili arama hacmine sahip anahtar kelimeler, meta tanımlamaların yanı sıra H1 ve H2’ye yerleştirilmelidir. Bu, anahtar kelime yoğunluğunuz ve arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) içindeki ürün yerleşiminizle yardımcı olacaktır.