SOSYAL MEDYA REKLAMI

SOSYAL MEDYA REKLAMI

Sosyal medya planınız hazır olduğuna göre, yapabileceğiniz başka bir şey olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Bu sorunun cevabı genellikle evettir. Birçok sosyal ağ, çok spesifik kitlelere erişmenizi ve mesajınızı ulaştırmanızı sağlayan ücretli reklam fırsatları sunar.

Hemen konuya girelim. Klasik giyim mağazasını örnek alacağız. En iyi müşterilerinizin belirli bir demografiye ait olduğunu fark ettiniz diyelim… örneğin 20 ila 35 yaş arası kadınlar. Reklamlarınızı müşteriniz haline gelme olasılığı daha yüksek olan bu profile uygun kişilere odaklayabilseydiniz harika olmaz mıydı?

Sosyal medya siteleri bunu ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Çünkü sosyal medya siteleri genellikle kullanıcıları hakkında birçok şey bilirler. Mesela Facebook veya Google+ sayfanızı düşünün. Kişisel sosyal medya sayfalarınıza yaşınızı veya cinsiyetinizi eklediniz mi? Birçok kişi ekliyor ve bu nedenle sosyal medya siteleri işletmelere spesifik gruplara erişme imkanı sunabiliyor.

Kulağa iyi geliyor değil mi? Daha da iyisi var. 20-35 yaş arası tüm kadınlar klasik giyimle ilgilenmez. Dolayısıyla klasik giyimle ilgilenmeyen kişilere reklam yapmak için para harcamak zorunda kalmazsak, bu büyük bir avantaj olur.

Şanslıyız ki sosyal medya siteleri kitlenizi daha da daraltmanıza yardımcı olur. Örneğin, belirli bir moda tasarımcısıyla ilgilenen 20-35 yaş arası kadınları hedefleyebilirsiniz. Daha önce klasik tarz hakkında gönderim yapmış kişileri de hedefleyebilirsiniz. Bu, reklamlarınızı mağazanızla ilgilenme olasılığı daha yüksek kişilere odaklamanın harika bir yoludur.

Üstelik daha da fazla odaklanabiliriz. Diğer dijital reklam kanallarında olduğu gibi, reklamlarınızı belirli bir coğrafi alan için de hedefleyebilirsiniz. Yani, sosyal ağları kullanarak istediğiniz bir moda tasarımcısıyla ilgilenen ve mağazanızın 25 kilometre yakınında olan 20-35 yaş arası kadınlara reklam yapabilirsiniz. Harika, değil mi?

Sosyal medya siteleri, reklamları ve içerikleri çok sınırlı kitlelere hedeflemek için çeşitli seçenekler sunar ve bu sayede pazarlama bütçemizle akıllı yatırımlar yapmamızı sağlar. Şimdi de mesajlarınızı sosyal ağ kullanıcılarına göstermek için ödeme yapmanın sosyal medyadaki diğer çabalarınızı nasıl tamamladığından bahsedelim.

Sosyal ağlardaki varlığınızı genellikle kademeli olarak artırırsınız. İlgi çekici ve benzersiz içerikler yayınlayarak zaman içerisinde giderek daha fazla görünürlük elde edersiniz. Peki ya bu süreci hızlandırabilseydiniz? Sosyal ağlarda ücretli reklamları denemeniz için önemli nedenlerden biri de budur.

Şimdiye dek birkaç yüz “takipçisi” olan bir Twitter sayfanız olduğunu düşünelim. Ya daha fazla kişiye, sizi henüz takip etmeyen kişilere erişmek istiyorsanız? “Tanıtılan Tweet” kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece mağazanızı potansiyel müşterilerin karşısına hızla çıkarabilirsiniz! Örneğin, Tanıtılan Tweet’iniz daha önce klasik giyim hakkında “tweet” atmış kişilere veya belirli bir tasarımcının takipçilerine gösterilebilir. Birden bire, potansiyel olarak 200 takipçinizden çok daha fazla kişiye erişebilir ve sonuç olarak daha da fazla takipçiye sahip olarak ağınızı genişletebilirsiniz.

Sosyal medya sitelerinde reklam yapmak özetle bu şekilde. Son derece detaylı hedefleme yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak, sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz… elbette belirli bir ücret karşılığında.