ORGANİK SEO

ORGANİK SEO

Arama motoruna tek bir kelime ya da bir kelime öbeği yazıldığında, web sayfası bağlantılarının ve aramayla ilişkili diğer içeriklerin bulunduğu bir sonuç listesi çıkar. Bu videoda organik sonuçlarda yer alan içerikleri inceliyoruz. Öğreneceğiniz konular:
  • Organik arama sonuçları nelerdir?
  • Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?
  • Web sitesi içeriğinin iyi olması organik arama sonuçlarını nasıl etkiler?

Organik arama nedir?: Merhaba! Organik arama dünyasına girmeye hazır mısınız? Bu yazımızda organik -yani ücretsiz- sonuçlardan bahsedeceğiz. Arama motoru optimizasyonunun ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Ve iyi web sitesi içeriğinin organik arama sonuçlarını nasıl iyi yönde etkilediğini keşfedeceğiz.

Peki, haydi başlayalım.

Kahve dükkânı örneğine dönüp ailenizden kalan eski bir tarifle mozaik pasta satmaya başladığınızı hayal edin.

Bulunduğunuz şehirde bu lezzeti tatmak isteyecek başka insanlar da kesin vardır. Birileri şu an bile buna yönelik arama yapıyor olabilir. Peki, bu insanların sizi bulmalarını nasıl sağlarsınız?
Biri arama motorunu kullanarak bir şey aradığında gördüğü sonuç sayfası organik -yani ücretsiz- sonuçlardan oluşan bir liste içerir.

Organik sonuçlar genellikle sayfanın ortasında görünür. Bunlar, arama motorunun arama sorgusuyla veya yazılan sözcüklerle en iyi eşleştiğine karar verdiği sonuçlardır.

Sonuçlar sayfasında reklamlar, yani ücretli sonuçlar da görüntülenir. Ancak bunlar reklamlar olarak etiketlenip ayrı gösterilir. Organik sonuçlar ve reklamlar aynı sayfada çıkmasına rağmen arada büyük bir fark vardır: Organik sonuçlarda görünmenin maliyeti yoktur.

Web siteleri ücret ödeyerek burada görünmez, görünemez de.
Peki web sitenizin ücretsiz sayfalarda çıkma şansını nasıl artırırsınız?

Bu tamamen nitelikle, kaliteyle alakalı.

Şöyle düşünün. Arama motorunun birincil hedefi insanların aradığı şeyi bulmalarına yardımcı olmaktır. İnsanların aradığı şeyin web siteniz olduğuna arama motorunun karar vermesine yardımcı olabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.
Organik sonuçlarda çıkması için web sitenizde iyileştirme yapmak, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak adlandırılır. İyi bir SEO , arama motorunun sitenizi bulmasına ve anlamasına yardımcı olmak anlamına gelir.

Peki arama motorları neleri sever? İyi ve alakalı içerikleri. Kahve dükkânınızın potansiyel müşterilerinin tam olarak neyi arıyor olabileceklerini düşünün.

Mozaik pasta istiyorlarsa bu sözcükleri aratabilirler. Ancak bu oldukça kötü bir aramadır ve arama yapan kişinin tarif veya resim aradığı anlamına da gelebilir.

Buradan anladığımız şu ki bulunduğunuz şehirdeki ev yapımı mozaik pastalara yönelik yapılan aramalarda gözükmeye odaklanmanız sizin için muhtemelen daha yararlıdır. Dolayısıyla odak noktanız “nasıl”ı ve nerede”yi vurgulayan, alakalı, özgün içerikler ortaya koymak olabilir. Yani, tüm mozaik pastaların dükkânınızda sıfırdan yapıldığını, pastane bölümünden alınabileceğini ve belli bölgelere gönderebileceğini belirtebilirsiniz. Bu sayede, web sitenizin “mozaik pastacı” aramalarında veya “Alaçatı’nın en iyi mozaik pastası” ya da “al-götür mozaik pasta” gibi benzer aramalarda çıkması sağlanır.

İşte organik arama sonuçları bundan ibaret. Arama sonuçlarında gözükmek, müşterilerin sizi bulması için harika bir yöntem, üstelik hiçbir maliyeti yok.

Tek yapmanız gereken içeriğinizin insanların aradığı şeyle alakalı olması, böylelikle tıklayıp ziyaretinize gelirler.

Arama motorunun temel öğeleri: Merhaba! Bu yazımızda, biraz arama motorlarının tarihinden bahsedeceğiz. Arama motorlarının iş dünyasını nasıl değiştirdiğini ve neden işletmenizi pazarlamanız için harika bir yer olduğunu açıklayacağız.

Peki, arama motorlarının çıkış noktası nedir? En eski arama motorlarından biri, 1990 yılında çıkarılan ve dosya adlarına -temelde web sitesi adlarına- erişim imkânı sunan Archie adlı bir programdı. Ancak, Archie’den sayfalarda ne olduğunu öğrenemiyorduk.

Aradan geçen birkaç on yıllık sürede Google, Bing, Yahoo!, Yandex gibi arama motorları büyük mesafe kat etti. Bu arama motorları, inanılmaz derecede gelişmiş bilgisayar programları kullanarak muazzam sayıda web sayfası içinden ayıklama yapar.

Çoğu arama motoru temelde aynı işleyiş biçimine sahiptir. Bir şey bulmak isteyen kullanıcı, arama sorgusu denen bir sözcük veya sözcük öbeği yazar.

Ardından arama motoru, sorguyu web sayfalarından oluşan kataloğuyla karşılaştırır ve aramayı yapan kişiye göstermek üzere en iyi eşleşmeleri çıkarır. Ve bunlar da arama sonuçları sayfasında görüntülenir.

Amaçları, aramayı yapan kişiler için mümkün olan en alakalı sonuç listesini oluşturmaktır. Sonuçlar sayfası web sitesi bağlantıları barındırsa da yerel işletme listeleri, satılık eşyalar, reklamlar, görseller, haritalar, videolar ve daha pek çok başka şeye rastlayabilirsiniz.

Peki bu sizi ne açıdan ilgilendiriyor?

Diyelim ki Alaçatı’da bir kahve dükkânınız var. Biri, kahve dükkânı Alaçatı diye arama yaptığında -yani sizi aradığında- işte bu, arama sonuçları sayfasında görünmeniz için mükemmel fırsattır.

Aynı şekilde, klima üniteleri onarımı yapan bir teknisyenseniz veya akşam yemeğine paket servis çıkarmaya hazır bir yerel lokantanız varsa, insanlar ilgili sözcük veya sözcük öbeklerini arattığında karşılarına çıkmayı arzu edersiniz.

Peki neden? Çünkü arama motoruna girilen sözcükler, aramayı yapan kişinin, ürün ve hizmetlerinize tam da o anda ilgi duyduğunu belirtir.

Şimdi neden arama ağı gibi harika bir yerde bulunmanız gerektiğini anladınız mı? Sizi zaten aramakta olan insanları hedeflemenin bir yolu bu.

Tüm bunlar lafta kalıyor sanmayın. Çoğu pazarlamacı, arama ağının dijital pazarlama stratejileri için vazgeçilmez olduğunu ve bunun sayılarla desteklendiğini söyleyecektir.

Peki bu, diğer dijital reklamcılık yöntemlerini göz ardı etmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır! İşletmenizi tanıtmak için yaptığınız planda sosyal medya, e-posta ile pazarlama ve görüntülü reklamcılık gibi çok farklı yöntemlere yer verebilirsiniz ve vermelisiniz de.

Fakat ürün ve hizmetlerinizi İnternet’te tanıtmak isteyen bir işletmeyseniz arama ağında yer almak, kazandırma şansı oldukça yüksek bir yatırımdır.