VİRAL REKLAM NEDİR?

VİRAL REKLAM NEDİR?

Viral Reklam Nedir Özellikleri Neler?

Viral reklamlar insandan insana hastalık gibi yayılmalarıyla öne çıkarlar. Yani çok popülerdirler. Bu popülerliği yakalayıp yayılırken de ne onu paylaşanlara bir reklam hissi vermez. Yani hissettirmeden ve doğal olarak beğenilip paylaşılır. Kişiden kişiye, özellikle de sosyal medya hesapları aracılığıyla yayılarak büyük çoğunluklara ulaşmış olur. Aynı bir virüsün salgın olarak engellenemez yayılışı gibi “viral” reklamlar da hızla yayılıverir. Herkese ulaşmasındaki temel özelliği beğenilmesi ve reklamı izleyenin paylaşma isteğini kendiliğinden duyması denebilir. Tasarımı gereği çoğunluğun dikkatini çekecek, heyecanlandıracak, paylaşma arzusunu körükleyecek elementlere sahip olarak düşünülür.

Viral Reklamlar Nasıl Yayılır?

Viral reklamların, virüslerin önüne geçilmesini engelleyen savunma mekanizması gibi, şekil değiştirme özelliği de önem taşıyor. Bir virüsün tedavisini veya vücudun onu yenmesini olanaksız kılan sürekli şekil değiştirmesidir. İşte bunun gibi viral reklamlar da bir reklam gibi görünmekten olabildiğince uzak tasarımlara gizlenirler. Örneğin reklamın hikayesindeki olayın odakta olduğu hissini verirler. Bu da izleyiciyi bir reklam izlediği hissine sokmadan paylaşıma iter. Bu reklamların çok büyük bir kısmı internet üzerinde yayılır ve internet kullanıcılarını hedefi olarak belirler. Sosyal paylaşım yapılan tüm yapılar bu tür reklamların yayılmasına elverişlidir. Kulaktan kulağa büyüyen bir dalga FaceBook, Twitter, YouTube, Tumblr, WhatsApp, Instagram veya Google+ gibi sosyal ağlarda ilerleyiverir.

Viral Reklamlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Bunlar gibi ağları kullanma oranımızın çılgınca artmasıyla birlikte televizyon ekranından mobil ekranlara sıçrayan bu tür pazarlama yöntemleri tam da hedefi on ikiden vurmuş görünüyor. Örneğin Amerika’da Super Bowl döneminde hala televizyon izlenme oranları tavan yaptığı için bu dönem özellikle marketing alanında viral elementler kullanmak için elverişli. Amerikan milli futbol müsabakalarının yapıldığı dönemde herkes özel menüler hazırlıyor, ev partileri yapılıyor ve bir araya geliniyor. Tüketimin arttığı ve aynı maçların kalabalıklar tarafından izlendiği bu turnuva havası viral reklamların tam aradığı atmosfer.

Viral reklamların taşıdığı incelikli espriler, komik fikirler, bir karakterin başına gelen insanca küçük faaliyetler insanların dikkatini çekiyor. Arka plana gizli bir ürün olduğu ve satış amaçlandığı için bir tür Truva atı modeli de söz konusu aslında. Dış kaplamasıyla sevimli bir hikaye ve biraz kahkaha vaat eden reklam aslında tabii ki satacağı ürünü de size beğendirip videosunu paylaştırıyor.

Viral Reklam Nasıl Olmalı?

Peki ama bunu nasıl yapmalı? Sonsuz bir kaynak gibi görünen internet ve sosyal ağların, buralarda aktif olan kalabalıkların gücünü nasıl kullanmak gerekiyor? Viral reklam yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini anladık mı? Püf noktalarını unutmamak gerek. İşte ustalardan marketing çömezlerine ve viral reklam yapmak için hemen kolları sıvayanlara önemli ipuçları:

  • Çağımızın izleyicisini ilk andan yakalayıp reklamı izletmeye mecbursunuz, marifetinizi kaliteli içerik üreterek başta gösterin.
  • Marka yerleştirmeyi göze çarpmayacak derecede ayarlayın.
  • Sevinçli ya da neşeli bir içerikle, heyecan yaratıp, duygulandırıp izleyene ilham vererek dikkat çekmeyi deneyin.
  • Mümkünse içeriğin akışına inişler ve çıkışlar ekleyin.
  • Dikkat çekmeye çalışırken haddinizi aşmamaya ve şaşırtmakta fazla ileri gitmemeye dikkat edin.
  • Sosyal medya alanlarında etkin olan kullanıcıları hedefleyin ki ulaştığınız kitle diğerlerini de etkileyecek öncü kişilerden (influencers) oluşsun.

Aslında bakılırsa bu ipuçları özetle şaşırtma ve çekicilik dozunu ayarlarken çok dikkatli ve temkinli olmanızı öğütlüyor. Abartılı olmaktan da sıradanlıktan da kaçının ve hedeflediğiniz kişilerin yani reklamınızı sevip, benimseyip paylaşacak bireylerin model olarak yayılmaya hizmet edeceğinden emin olun diyor. Demek ki bu birkaç prensiple hareket ederek bu konuda gelişme sağlama imkanı var.

Türkiye ve Dünyadan En İyi Viral Reklam Örnekleri

Biz bunları ne kadar iyi başarıyoruz noktasında şöyle birkaç örnekler bizden ne işler çıkmış görebiliyoruz. Bir yandan dünyada çığır açan ve yıllar içinde çok da gelişen, kendini aşan bir reklamcılık serüveni görülüyor. Toplumda rahatsızlık oluşturacak bir kısım hassas noktalara dikkatle yaklaşmak önemli. Hele ki gelişmekte olan sosyal yapılarda reklamlar kolayca yasak duruma düşebilir. Bir yandan dünyada olup bitenden herkes etkilendiği için teknoloji çağında pek kısıtlama da dayanmıyor zamana. Klasik şaşkınlık, eğlence, kahkaha, sürprizler vaat eden başarılı pazarlama hikayelerinden işte bir derleme:

1- İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir

Kısa sürede inanılmaz ün kazanan amatör çekim benzeri iyi yerleştirme yapılmış bu viral sınırları zorluyor. Aldatılan kız arkadaş özel eşyaları intikam için GittiGidiyor’a koyarsa ne olur? Kabus gibi bir senaryoyla şaşırtarak paylaşım rekoru kıran bu yerli yapım oldukça büyük başarı kazanıyor. Marka yerleştirmesini de kesinlikle hissettirmeden pek iyi işlemiş. Aldatan şapşal arkadaşa acımaktan kendinizi alamayacaksınız! Fulya Mert’i ne hale soktu… Ürperten virallerin bir numarası olarak kalacak gibi.